MLRIT Logo

Sports Achievements 2018 - 19

All India/South India zone Universities Representing:
ATHLETICS (MEN) 8 MEMBERS
BADMINTON (WOMEN) 2 MEMBERS
SOFT BALL (MEN) 1 MEMBER
BASKET BALL (MEN) 6 MEMBERS
BASKET BALL (WOMEN) 4 MEMBERS
BADMINTON (MEN) 4 MEMBERS
CROSS COUNTRY (MEN) 3 MEMBERS
FOOT BALL (MEN) 8 MEMBERS
KHO-KHO (MEN) 1 MEMBER
KHO-KHO (WOMEN) 1 MEMBER
T.T (MEN) 1MEMBER
VOLLEY BALL (MEN) 5 MEMBERS
POWER LIFTING(MEN) 1MEMBER
WAITH LIFTING(WOMEN) 1MEMBER
ARCHARY (WOMEN) 1MEMBER
HAND BALL (MEN) 4 MEMBERS
HAND BALL (WOMEN) 2 MEMBERS
CRICKET (MEN) 5 MEMBERS
TAEKWONDO (MEN) 1 MEMBER
TAEKWONDO (WOMEN) 1 MEMBER

RELAINCE TOURNMENT ATHLETICES(2018-19)
MEN CHAMPION SHIP WINNER
WOMEN CHAMPION SHIP RUNNER
MEN
100MTS 2nd Place
200MTS 2nd Place
1500MTS 1st Place
5000MTS 2nd Place
HIGH JUMP 1st Place
4*100MTS 1st Place
4*400MTS 2nd Place
WOMEN
100MTS 3rd Place
800MTS 1st Place
1500MTS 2nd Place
5000MTS 1st Place
5000MTS 3RDPLACE
LONG JUMP 1st Place
4*100MTS 1st Place
4*400MTS 1st Place
VIGANA UNIVERSITY SPORTS FESTIVAL 2018
Basket ball women 1st Place
Athletics (men)
100mts 2nd Place
200mts 2nd Place
400mts 1st Place
800mts 1st Place, 3rd Place
3000mts 1st Place, 2nd Place
4*400mts 1st Place
Athletics (women)
100mts 3rd Place
200mts 2nd Place
400mts 2nd Place
Long jump 3rd Place
4*100mts 1st Place
Shout put 1st Place
BITS SPORTS FESTIVAL 2018-19
MEN TEAM
100M 1st Place
200M 1st Place
3000M 1st Place
LONG JUMP 1st Place
4*100M 3rd Place
4*400M 1st Place
WOMEN TEAM
100M 1st Place
400M 2nd Place
2000M 2nd Place, 3rd Place
4*100M 3rd Place
MIXED RELAY 1st Place
DUTHLON 1st Place
CRICKET TOURNAMENT 1st Place
RED BULL CRICKET TOURNAMENT 2nd Place
FLAME UNIVERSITY SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
BASKET BALL (WOMEN) 1st Place
BVRIT H SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (WOMEN) 1st Place
CHESS (WOMEN) 1st Place
ATHLETICES-100 MTS 1st Place & 3rd Place
800MTS 1st Place & 2nd Place
VNR VJIET SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
BADMINTON MEN 1st Place
BADMINTON WOMEN 3rd Place
ATHLETICES (12GOLD,5SILVER, 3 BRONZE)
MVSR SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
IARE SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
THROW BALL (WOMEN ) 1st Place
CHESS (WOMEN) 1st Place
MALLAREDDY SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
HITAM COLLEGE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (WOMEN) 2nd Place
VJIET SPORTS FEST
BADMINTON MEN SINGLES 1st Place
BADMINTON MEN DOUBLES 1st Place
BADMINTON MEN SINGLES 2nd Place
BADMINTON MEN DOUBLES 2nd Place
BADMINTON MIXED 1st Place
BADMINTON MIXED 2nd Place
BADMINTON WOMEN SINGLES 1st Place
BADMINTON WOMEN DOUBLES 1st Place
NIT WARNGAL SPORTS FEST
BADMINTON MEN SINGLES 1st Place
BADMINTON MEN DOUBLES 2nd Place
BASKET BALL (MEN) 1st Place
BASKET BALL (WOMEN) 1st Place
ATHLETICES 4 GOLD, 3 SILVER, 3 BRONZE
Mlr sports festival 2018-19
Basket ball (men) 1st Place
Basket ball (women) 1st Place
Volley ball (men) 2nd Place
Cricket (men) 2nd Place
Badminton (men) 1st Place
Badminton (women) 1st Place
Table tennis (men) 2nd Place

IIT BHU SPOTS FESTIVAL-2018
MEN
100MTS 1st Place
100MTS 2nd Place
200MTS 3rd Place
400MTS 3rd Place
800MTS 1st Place
1500MTS 1st Place
5000MTS 1st Place
JAVALIN THROW 1st Place
HIGH JUMP 1st Place
4*400MTS 3rd Place
WOMEN
100MTS 1st Place
200MTS 1st Place
400MTS 2nd Place
400MTS 3rd Place
800MTS 1st Place
1500MTS 1st Place
LONG JUMP 1st Place
4*100MTS 2nd Place
4*400MTS 3RDPLACE

SOUTH ZONE STATE MEET
Yogi 5k RUN 1st Place
Yogi 10k RUN 1st Place
Sindhu long jump 3rd Place

JUNIOR NATIONAL STATE MEET
Yogi 5k RUN 2nd Place
Yogi 10k RUN 1st Place
Sindhu long jump 3rd Place
CMR INTER COLLEGIATE STATE FOOT BALL TOURNAMENT 1st Place
CHALAPATHI SPORTS DAY 7K RUN 1st Place (YOGI)
GOLDEN MILE RUN 1st Place (YOGI)
BASKET BALL WOMEN (3*3) WINERS
BASKET BALL WOMEN PINKTHLON TOURN MENT WINNERS
BASKET BALL MEN SPORTS DAY TOURNMENT HEALD AT NARISHMA REDDY COLLEGE 2nd Place
BASKET BALL MEN CBIT TOURNMENT WINNER
DECTHLON BASKT BALL TOURNMENT WINNER
KHALAM HARINATH REDDY BASKET BALL TOURNMENT WINNER
ENDAU CRICKET TOURNAMENT 1st Place
CMR 3K RUN
Yogi 1st Place
Naydu 2nd Place
Maghna 1st Place
Acthya 2nd Place
25TH GOLDEN MILE RUN
MILE RUN 1st Place
100MTS 3rd Place
LONG JUMP 2nd Place, 3rd Place
400MTS 3rd Place
CVSR SPORTS BOUT 2019
VOLLEY BALL (MEN) 2nd Place
BADMITION (MEN)-SINGLES 1st Place
BADMITION (MEN)-DOUBLES 1st Place
BADMITION (WOMEN)-SINGLES 1st Place
NAGOLE INSTUTE OF TECHNLOGY SPORTS FEST-2018
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
BADMITION (MEN) SINGLES 1st Place
BADMITION (MEN) DOUBLES 1st Place, 2nd Place
GITAM UNIVERSITHY SPORTS FEST 2018
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
HAND BALL (MEN) 1st Place
MRITS SPORTS FESTIVAL-2018-19
KABBADHI (MEN) TEAM 1st Place
BASKET BALL (MEN) 1st Place
KL UNIVERSITY SPORTS FESTIVAL-2018-19
BASKET BALL (MEN & WOMEN) 1st Place
GURU NAYK SPORTS FESTIVAL-2018-19
BADMINTON MEN SINGLES 1st Place
BADMINTON MEN DOUBLES 1st Place
ST.PETERS ENGINEERING COLLEGE SPORTS FESTIVAL
KABADHI (MEN) 2nd Place
Copyright © 2018 Mlrinstitutions.ac.in All Rights Reserved