MLRIT Logo

Sports Achievements 2018 - 19

All India/South India zone Universities Representing:
ATHLETICS (MEN) 3 MEMBERS
BADMINTON (WOMEN) 1MEMBER
BASE BALL (MEN) 1MEMBER
BASKET BALL (MEN) 3MEMBERS
BASKET BALL (WOMEN) 1MEMBER
BOXING (MEN) 1MEMBER
CHESS(WOMEN) 1MEMBER
CROSS COUNTRY (MEN) 1 MEMBER
FOOT BALL (MEN) 4MEMBERS
HAND BALL (MEN) 3 MEMBERS
HAND BALL (WOMEN) 3 MEMBERS
KHO-KHO (MEN) 1 MEMBER
KHO-KHO (WOMEN) 1 MEMBER
NET BALL (MEN) 1 MEMBER
T.T (MEN) 1MEMBER
VOLLEY BALL (MEN) 4 MEMBERS
SREENIDHI INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 2nd Place
CHESS (WOMEN ) 1st Place
AVANTHI INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
T.T (MEN ) 1st Place
ST.JOSPEPH'S COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 3rd Place
CMR CET INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
FOOT BALL (MEN) 1st Place
MRITS INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
T.T (MEN) 1st Place
CHESS (WOMEN ) 1st Place
MRCET INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
MAHAVEER INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
CHESS (MEN) 2nd Place
T.T ( MEN) 1ST PLACE
VIGAN MAHOSTAV INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
T.T ( MEN) 1st Place
LOYAL NATIONAL INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 1st Place
ADITYA NATIONAL INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BADMINTON (MEN) 1st Place
CLASH OF STARS 5 SIDE FOOT BALL TOURNAMENT
FOOT BALL (MEN) 1st Place
RVR & JC INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
T.T (MEN) 1st Place
CVSR NATIONAL INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BADMINTON (MEN) 1st Place
BITS HYDERABAD NATIONAL INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BADMINTON (MEN) 1st Place
SAKSHI INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
BASKET BALL (MEN) 2nd Place
T.T (MEN) 1st Place
CHESS (MEN) 1st Place
FIST BALL 1st Place

SAKSHI INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
SAI KRISHNA 100MTS 1st Place
SAI KRISHNA 200MTS 1st Place
SUDHIR KUMAR YADAV 100MTS 3RD PLACE
YOGENDER YADAV 800MTS 1st Place
JNTUH CENTRAL ZONE INTER COLLEGIATE TOURNAMENT 2017-18
BADMINTON (WOMEN) SINGLES 1st Place
BADMINTON (WOMEN) DOUBLES 1st Place
BASKET BALL (MEN) 1st Place
T.T (MEN ) DOUBLES 1st Place
T.T (MEN ) SINGLES 1st Place
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
MEN OVER ALL CHAMPION SHIP
JNTUH 2017-18 OVERALL CHAMPION SHIP
HITAM COLLEGE SPORTS FESTIVAL 2017-18
THROW BALL (WOMEN) 1st Place
CHESS (MEN) 1st Place
VOLLY BALL (WOMEN) 2nd Place
T.T DOUBLES (MEN) 2nd Place
ICBL (INDIAN COLLEGE BASKET BALL LEAGUE) 1st Place
JNTUH ZONE – A INTER COLLEGIATE TOURNAMENT 2017-18
BADMINTON (MEN ) DOUBLES 1st Place
BADMINTON (MEN ) SINGLES 1st Place
BADMINTON (WOMEN ) SINGLES 1st Place
BADMINTON WOMEN ) DOUBLES 1st Place
BASKET BALL (MEN) 1st Place
T.T (MEN ) DOUBLES 1st Place
T.T (MEN ) SINGLES 1st Place
VOLLEY BALL (MEN) 1st Place
ZONE-A MEN OVER ALL CHAMPION SHIP
ZONE-A OVERALL CHAMPIONSHIP

VIGAN MAHOSTAV
SAI KRISHNA 100MTS 1st Place
SUDHIR KUMAR YADAV 100MTS 2nd Place
YOGENDER YADAV 800MTS 2nd Place
YOGENDER YADAV 3000MTS 1st Place
BITS HYDERABAD INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
SAI KRISHNA 100MTS 1st Place
SAI KRISHNA 200MTS 1st Place
SUDHIR KUMAR YADAV 100MTS 3rd Place
YOGENDER YADAV 200MTS 3rd Place
YOGENDER YADAV 3000MTS 1st Place
YOGENDER YADAV 5000MTS 1st Place
YOGENDER YADAV DUATHLON 1st Place
VENETHA SHORT PUT 1st Place
4*100 MTS 3rd Place
VNR VJIET INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL
SUDHIR KUMAR YADAV 100MTS 3rd Place
SUDHIR KUMAR YADAV 200MTS 2nd Place
YOGENDER YADAV 800MTS 3rd Place
Y V RAMANA REDDY HYDERABAD DUATHLON OLYMPIC DUATHLON(3rd Place)
Y V RAMANA REDDY HCG 50KM RACE 2nd Place
Y V RAMANA REDDY PARTICIPATED IN NATIONAL CYCLING CHAMPIONSHIP (150KM MEN CATEGORY)
Y V RAMANA REDDY DONE 700KM RIDE NORTH TELENGANA
Y V RAMANA REDDY HRL INDIVIDUAL TIME TRAIL RACE 6 th PLACE
Y V RAMANA REDDY JNTU CROSS COUNTRY 12K 10 th PLACE
Malla reddy women’s INTER COLLEGIATE SPORTS FESTIVAL chess (women) 1st Place
PRAMYDHA MLRITM 5K RUN 1st Place
Megan MLRITM 5K RUN 2nd Place
BITS GOA SPORTS FESTIVAL BASKAET BALL 2nd Place
JNTUH CENTRAL ZONE HAND BALL (WOMEN) 1st Place
JNTUH CENTRAL ZONE ATHLETICS
MEN TEAM
100MTS 1st Place, 3rd Place
200MTS 1st Place, 2nd Place
1500MTS 2nd Place
5000MTS 2nd Place
4*100MTS 1st Place
4*400MTS 1st Place
SHOT PUT 2nd Place
DISCUS THROW 3rd Place
JAVALIN THROW 1st Place
WOMEN TEAM
400MTS 3rd Place
800MTS 1st Place ,2nd Place
1500MTS 1st Place,3rd Place
3000MTS 1st Place, 2nd Place
4*100MTS 2nd Place
4*400MTS 2nd Place
SHOT PUT 3rd Place
DISCUS THROW 2nd Place
MEN OVER ALL CHAMPION SHIP
ATHLETICES OVER ALL CHAMPION SHIP
Copyright © 2018 Mlrinstitutions.ac.in All Rights Reserved